Czy tłuczeń staroużyteczny wydobyty z torowiska powinien być traktowany jako odpad, a co za tym idzie, czy firma powinna uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma budowlana prowadzi m.in. prace związane z remontem torowisk. Podczas prac z użyciem koparek z torowiska jest wydobywany tłuczeń staroużyteczny. Po wydobyciu z torowiska tłuczeń zostaje załadowany na samochody samowyładowcze, a następnie jest przewożony na plac składowy (plac znajduje się na terenie omawianej budowy). Na placu składowym znajduje się urządzenie – przesiewarka tłucznia. Pozyskany z torowiska tłuczeń jest przesiewany w przesiewarce celem rozdzielenia go na frakcje: frakcję użyteczną do ponownego wbudowania w torowisko oraz frakcję nieużyteczną, która zostaje sklasyfikowana jako odpad. Następnie tłuczeń o frakcji użytecznej zostaje przewieziony na torowisko celem ponownego wbudowania. Tłuczeń o frakcji nieużytecznej przekazywany jest jako odpad uprawnionemu odbiorcy.

Czy tłuczeń staroużyteczny wydobyty z torowiska powinien być traktowany jako odpad, a co za tym idzie, czy firma powinna uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

Czy przesiewarka powinna zostać uznana za instalację, w której prowadzony jest proces przetwarzania odpadów, czy w związku z możliwością pracy w ruchu może ona jednak zostać uznana za urządzenie mobilne, a prowadzony proces mógłby być uznany za przygotowanie do ponownego użycia?

Jakie decyzje administracyjne powinna posiadać firma, aby zgodnie z obowiązującym prawem w zakresie ochrony środowiska prowadzić opisany proces?

Czy jeżeli w wydanej dla przedsięwzięcia remontu torowiska decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wskazano, aby powstające w wyniku prac odpady odzyskiwać, to firma może prowadzić proces przetwarzania odpadów bez uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX