Czy takie działanie należy zakwalifikować jako magazynowanie bez decyzji, czy magazynowanie z naruszeniem jej warunków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 23 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot posiada decyzję zezwalającą na gospodarowanie odpadami (zezwolenie na zbieranie/przetwarzanie odpadów), w której określono kody odpadów przewidzianych do zbierania/przetwarzania oraz miejsce prowadzenia tej działalności (konkretne działki). Podmiot magazynuje odpady w innym miejscu niż wskazane w decyzji (na innej działce), przy czym rozważane są dwie sytuacje:

1. Gdy działka nieujęta w decyzji sąsiaduje z miejscem, na które wydano decyzję lub znajduje się w obrębie danego zakładu;

2. Gdy działka znajduje się w zupełnie innej lokalizacji (np. na terenie innej gminy).

Czy w ww. sytuacjach organ powinien obciążyć podmiot opłatą podwyższoną wskazaną w art. 293 ust. 2 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. za magazynowanie odpadów bez wymaganej decyzji określającej sposób i miejsce magazynowania?

Czy może właściwe jest nałożenie przez WIOŚ administracyjnej kary pieniężnej z art. 298 ust. 1 pkt 4 p.o.ś. za naruszenie warunków decyzji określającej miejsce i sposób magazynowania odpadów lub kary z art. 194 ust. 4 lub 5 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. za zbieranie/przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia lub z naruszeniem jego warunków?

Podobna wątpliwość dotyczy przyjmowania przez podmiot posiadający wymaganą decyzję rodzajów odpadów, nieujętych w tej decyzji.

Czy takie działanie należy zakwalifikować jako magazynowanie bez decyzji, czy magazynowanie z naruszeniem jej warunków?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX