Czy taka wartość prewspółczynnika uprawnia gminę do 100% odliczenia VAT naliczonego od wydatków dotyczących cmentarza, czy nie ma to znaczenia przy wystąpieniu chociażby jednego pochówku osoby bezdomnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 1 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracamy się z zapytaniem dotyczącym odliczeń podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w Gminie na administrowanie, utrzymanie Cmentarza Komunalnego oraz VAT od wydatków inwestycyjnych na rzecz cmentarza. Wątpliwości dotyczą kwestii pochówków osób bezdomnych dokonywanych na wspomnianym Cmentarzu Komunalnym Gminy, które maja charakter sporadyczny (1-2 osoby w roku). Pochówkami tymi zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej będący jednostką gminną. Gmina świadczy na terenie cmentarza jedynie usługi polegające na udostępnianiu miejsc grzebalnych, w związku z którymi pobiera opłaty (z podatkiem VAT). Przychód Gminy z tytułu powyższych opłat jest wykazywany w deklaracjach, a podatek VAT odprowadzany przez Gminę do Urzędu Skarbowego. Natomiast w przypadku pochówku osób bezdomnych realizowanego przez MGOPS, usługa, za którą Gmina (poprzez administratora na cmentarzu) pobiera opłatę, polega na udostępnieniu miejsca grzebalnego. Gmina wystawia z tego tytułu paragon od takiej osoby i obciąża tym kosztem Przedsiębiorstwo Pogrzebowe. Następnie koszt ten jest zwracany przez Gminę za pośrednictwem MGOPS, na podstawie dokumentu wystawionego z tego tytułu przez Przedsiębiorstwo Pogrzebowe. Oznacza to, iż Gmina nie uzyskuje tutaj efektywnie żadnego przychodu. W związku z powyższym, uprawnione wydaje się pełnego odliczenie podatku VAT na zakupach towarów i usług związanych z cmentarzem komunalnym.

Czy takie stanowisko jest prawidłowe?

Ponadto indywidualny prewspółczynnik VAT, skalkulowany na podstawie obrotów, przekracza wartość 99%.

Czy taka wartość prewspółczynnika uprawnia gminę do 100% odliczenia VAT naliczonego od wydatków dotyczących cmentarza, czy nie ma to znaczenia przy wystąpieniu chociażby jednego pochówku osoby bezdomnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX