Czy ta zmiana będzie wymagała przeprowadzenia pomiarów wstępnych wielkości emisji z biomasy zgodnie z art. 147 p.o.ś.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 31 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka posiada istniejącą instalację grzewczą – kotłownię, która wyposażona jest w cztery kotły węglowe o łącznej mocy w paliwie 35,43 MWt i posiada jeden wspólny emitor. Instalacja jest objęta pozwoleniem na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Źródła emisji – istniejące średnie obiekty objęte standardami emisyjnymi zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu z 24.09.2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów - dalej r.s.e.i.

- 2 kotły WR-5 każdy o nominalnej mocy cieplnej 6,99 MW opalane węglem kamiennym – standardy emisyjne zgodnie z załącznikiem nr 2 r.s.e.i.

- 1 kocioł WR-5 o nominalnej mocy cieplnej 6,99 MW opalane węglem kamiennym - standardy emisyjne zgodnie z załącznikiem nr 4 r.s.e.i.

- 1 kocioł WRp-12 o nominalnej mocy cieplnej 14,46 MW opalane węglem kamiennym – standardy emisyjne zgodnie z załącznikiem nr 3 r.s.e.i.

Spółka planuje uzyskać do końca 2023 r. zmianę pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, która dotyczy rozszerzenia spalanego paliwa o biomasę w powyższych kotłach węglowych, gdzie zamiennie miałyby być stosowane 100% węgla i 100% biomasy.

Czy ta zmiana będzie wymagała przeprowadzenia pomiarów wstępnych wielkości emisji z biomasy zgodnie z art. 147 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś.?

Obecnie nie jest spalana biomasa w tych kotłach, ale Spółka zamierza ubiegać się o derogację ciepłowniczą MCP dla węgla kamiennego i biomasy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX