Czy szpital psychiatryczny ma prawo zatrzymać pacjentkę jeśli stawiła się w szpitalu w celu wykonania postanowienia sądu ale nie wyraziła zgody na pozostanie w szpitalu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 22 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sąd Rejonowy (Wydział Rodzinny) wydał postanowienie w trybie zabezpieczenia wniosku (tzw. postanowienie zabezpieczające) w sprawie wszczętej z wniosku Jana X (ojciec) z udziałem Anny X (pełnoletnia córka) o umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym bez z gody osoby chorej psychicznie na wniosek, w którym postanowił:

pkt 1) na czas toczącego się postępowania zarządzić przyjęcie uczestniczki postępowania Anny X do szpitala psychiatrycznego, bez jej zgody;

pkt 2) stwierdzić, że postanowienie w pkt 1 jest natychmiast wykonalne. Wobec powyższego postanowienia

Czy szpital psychiatryczny ma prawo zatrzymać Annę X jeśli stawiła się w szpitalu w celu wykonania ww. postanowienia ale nie wyraziła zgody na pozostanie w szpitalu?

Czy tak lakoniczne sformułowanie pkt 1 postanowienia Sądu daje podstawy do stosowania przez szpital psychiatryczny wobec Anny X ustawy o ochronie zdrowia psychicznego? Czy można zmusić Annę X do podania jej leku wbrew jej woli na podstawie art. 33 ust. 1 ww. ustawy? Czy można zastosować przymus bezpośredni celem powstrzymania Anny X przed opuszczeniem szpitala? Czy jeśli Anna X opuści szpital, to czy należy poinformować Policję o tym fakcie i przekazać jej dane osobowe Policji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX