Czy szkolenia żeglarskie i motorowodne mogą być zwolnione z VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 25 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik (MK) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pozaszkolnych form edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu (PKD 85.53.Z) opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W ramach działalności gospodarczej prowadzi szkolenia żeglarskie i motorowodne. Nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Prowadzone szkolenia są przeprowadzane w oparciu o wytyczne zawarte w przepisach ustawy o żegludze śródlądowej. Prowadzone szkolenia są prowadzone w ramach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Przeprowadzone szkolenie daje możliwość szkolącym na wykorzystanie nabytej wiedzy w ramach wykonywanego zawodu lub podjęcia nowego zatrudnienia. Podatnik (MK) świadczy usługi szkoleniowe, jako podwykonawca dla innej firmy (X). Firma X jest zwolniona z vat na podstawie art. 43 ust 1 pkt 29 . Podatnik (MK) jest kierownikiem wyszkolenia żeglarskiego który czuwa nad przebiegiem szkolenia, kadrą szkoleniową ale nie uczestniczy w szkoleniu jako osoba szkoląca. Egzaminy przeprowadza firma (X).

Czy prowadzona działalność gospodarcza może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt 29 lit a?

Czy przychody uzyskane z działalności zwolnionej na podstawie art. 43 ust 1 pkt 29 lit a są zaliczane do limitu 200.000 zł który obliguje podatnika do rejestracji do VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX