Czy szkolenia kierowców podlegają przepisom kodeksu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 lipca 2010 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 30 czerwca 2010 r.

PYTANIE

Ustawa z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadza do Kodeksu pracy regulacje związane ze wzajemnymi prawami i obowiązkami stron stosunku pracy, w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Oznacza to, że w tej kwestii nie będzie już wydawane rozporządzenie wykonawcze, a wszystkie regulacje wynikają wprost z Kodeksu pracy. Nowe przepisy szkoleniowe dotyczą różnych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jak np.: kursy, szkolenia, studia podyplomowe, studia magisterskie uzupełniające po licencjacie, szkolenia językowe. Nie ma już znaczenia, czy są to formy szkolne, czy pozaszkolne, oraz czy pracodawca sam kieruje pracownika na dokształcanie, czy jedynie zgadza się na inicjatywę pracownika w tej kwestii.

Czy szkolenia okresowe kierowców zapisane w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Art. 39l. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany do:

1) kierowania kierowców na:

a) szkolenia okresowe,

2. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może pokryć koszty szkoleń okresowych kierowcy) podlegają regulacjom zapisanym w Kodeksie Pracy wraz z konsekwencjami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX