Czy szacując wysokość dochodu na potrzeby ustalania prawa do świadczeń z FA dochód osoby uprawnionej należy powiększyć o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc sierpień?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 24 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pełnoletnia osoba uprawniona do alimentów (alimenty zasądzone od ojca, matka nie żyje) otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie od 01.11.2020 r. do nadal. Składając wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy 2020/2021 nie zgłosiła faktu, że od lipca 2020 r. pracuje na umowę zlecenie (z weryfikacji o składkach ZUS wynikało, że "osoba nie została znaleziona"). Po złożeniu wniosku na okres świadczeniowy 2021/2022, po weryfikacji danych o dochodach, okazało się, że pani ma przychód z umowy zlecenie za 2020 r. Wezwano stronę do dostarczenia umowy zlecenie oraz dokumentu o wysokości wynagrodzenia za sierpień 2020 r. (z dokumentów wynika, że była to kwota znacznie przekraczająca kryterium dochodowe - ponad 3000 zł). Petentka jest osobą do 26. roku życia i korzysta z tzw. "ulgi dla młodych", a w dokumencie z weryfikacji danych o dochodach MF przychód widnieje w rubryce "dane dotyczące przychodów zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT.

Czy należy potraktować dochód za sierpień 2020 r. jako dochód uzyskany i ustalić wysokość nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, które pani będzie zobowiązana zwrócić wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie (mimo tego, że wg ustawy o świadczeniach rodzinnych jest to dochód niepodlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych)?

Czy może ww. przychód ma znaczenie dopiero przy ustaleniu prawa do świadczeń FA na okres świadczeniowy 2021/2022?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX