Czy sytuację można zakwalifikować jako wyłudzenie świadczeń alimentacyjnych, wystąpić do strony o zwrot tych świadczeń oraz zgłosić sprawę do prokuratury?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 21 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rodzice czwórki dzieci mieszkają wspólnie. Jest to para konkubencka. Matka dzieci wnioskuje do sądu o zasądzenie alimentów na poszczególne dzieci, ojciec dzieci dobrowolnie zgadza się na zasądzenie alimentów. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku matka dzieci udaje się do komornika i zgłasza wierzytelność. Komornik prowadzi postępowanie w sprawie egzekucji alimentów, ponieważ ojciec dzieci, jak twierdzi matka nie płaci alimentów. Komornik wystawia zaświadczenie o bezskuteczności. Rodzina nadal żyje wspólnie ze wspólnych dochodów.

We wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego matka dzieci nie wpisuje ojca dzieci zobowiązanego do alimentacji jako członka rodziny, mimo, że z nim mieszka i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. W taki to sposób rodzina otrzymuje prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Następnie matka dzieci ubiega się z pomocy społecznej o zasiłek celowy/okresowy, gdzie z wywiadu środowiskowego wynika, że rodzina (matka, ojciec i dzieci) wspólnie gospodarują i żyją z funduszu alimentacyjnego oraz innych świadczeń.

Czy sytuację tę można zakwalifikować jako wyłudzenie świadczeń alimentacyjnych, wystąpić do strony o zwrot tych świadczeń oraz zgłosić sprawę do prokuratury o wyłudzenie środków finansowych od organu państwowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX