Czy sytuacja, w której obdarowany samochodem wykupionym z leasingu zainwestuje pieniądze ze sprzedaży tego pojazdu w udziały spółki z o.o. razem z darczyńcą, może zostać uznana za nadużycie prawa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 19 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca wykupił samochód osobowy z leasingu operacyjnego. Pojazd ten był uprzednio wykorzystywany w jego JDG, a faktura z tyt. nabycia pojazdu nie została zaksięgowana, tzn. podatnik nie wprowadził samochodu na środki trwałe firmy, czyli nie przyjął go do użytkowania w firmie. Przejął od razu na majątek prywatny, po czym przekazał w drodze darowizny osobie z najbliższej rodziny. Obdarowany, po upływie 6 miesięcy od darowizny zainwestuje pieniądze uzyskane ze sprzedaży auta w działalność gospodarczą prowadzoną w ramach sp. z o.o. razem z darczyńcą, tj. wniesie wkład pieniężny do takiej spółki w zamian za objęte udziały.

Czy w opisanej sytuacji istnieje poważne ryzyko uznania, że miało miejsce nadużycie prawa (tj. nastąpi zastosowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania)?

Naturalnie, nie były to działania pozorne i od początku zamiarem darczyńcy było "uaktywnienie biznesowe" osoby z najbliższej rodziny i przekazanie w taki, legalny sposób majątku, na prowadzenie biznesu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX