Czy świadczeniobiorca pobierający zasiłek stały przez cały okres pobierania tego świadczenia powinien być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 26 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Natomiast w myśl art. 73 ust. 9 obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 26, obejmuje okres od dnia przyznania zasiłku do dnia utraty prawa do zasiłku.

Jaki dzień należy uznać za "dzień przyznania" datę wydania decyzji administracyjnej, czy datę, od której przyznaje się świadczenie, np.: decyzją z dnia 15 listopada przyznajemy zasiłek stałe od 1 października, która data jest właściwa - 15 listopada, czy 1 października?

Od jakiego dnia należy osobę zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z art. 81 pkt 7 podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 26, jest kwota odpowiadająca wysokości przyznanego zasiłku stałego z pomocy społecznej. Wątpliwość budzi ustalenie wysokość składki należnej za dany miesiąc:

- od wysokości przyznanego świadczenia w danym okresie, lub

- świadczenia faktycznie (w części lub całości) wypłaconego w danym miesiącu.

Ubezpieczony pobiera zasiłek stały przyznany z tytułu niepełnosprawności w okresie od 01.01.2018 r. do 31.08.2019 r. w kwocie 604,00 zł miesięcznie. W miesiącu kwietniu 2018 r. nie pobrał zasiłku stałego w kasie tutejszego Ośrodka (z powodu pobytu w szpitalu). Natomiast w miesiącu 05/2018 otrzymał zasiłek z nadpłatą w kwocie 1208,00 zł.

Proszę o opinię w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i wskazanie:

Czy bez względu na datę wypłaty świadczenia składka zdrowotna powinna zostać naliczona od świadczenia przyznanego w danym okresie?

Czy w przypadku nie pobrania świadczenia (w trakcie jego biegu) przez ubezpieczonego należy przekazać, tzw. raport "zerówkę"?

Czy składka należna powinna zostać każdorazowo ustalona na podstawie wysokości pobranego świadczenia w danym miesiącu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX