Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje synowi z tytułu opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dnia 27.12.2023 r., Pan złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawną matkę, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wnioskodawca jest osobą bezrobotną - nie podejmuje zatrudnienia z uwagi na fakt zajmowania się niepełnosprawną matką. Wcześniej opiekę nad niepełnosprawną sprawował mąż, jednak w dniu 20.11.2023 r., trafił do szpitala z rozpoznaniem zawału mózgu. Mąż niepełnosprawnej nie posiadał orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W dniu 22.12.2023 r. lekarz neurolog wystawił zaświadczenie, w treści którego wpisał, że ww. nie może sprawować opieki nad małżonką, ponieważ pacjent jest po ciężkim udarze mózgu, leżący, niepełnosprawny ruchowo. W dniu 01.01.2024 mąż niepełnosprawnej zmarł.

Czy w związku z powyższym, należy przyznać świadczenie pielęgnacyjne dla syna niepełnosprawnej?

Mąż ww. zmarł 01.01.2024 r., czy zaświadczenie od lekarza neurologa (brak orzeczenia o stopniu niepełnosprawności) jest równoznaczne z tym, że nie powinniśmy brać pod uwagę możliwość sprawowania opieki przez męża od czasu wystąpienia udaru mózgu, tj. 20.11.2023 r.?

I powinniśmy przyznać świadczenie pielęgnacyjne dla syna od miesiąca, w którym został złożony wniosek, czyli od 01.12.23?

Czy jednak prawo do świadczenia pielęgnacyjnego syn nabył dopiero po śmierci ojca (męża niepełnosprawnej) - czy w takiej sytuacji, należy przyznać świadczenie pielęgnacyjne od dnia 02.01.2024 r.?

Czy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje synowi z uwagi na fakt nabycia prawa w styczniu, a wówczas obowiązywały już nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX