Czy świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania przysługuje na uczącą się osobę pełnoletnią?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 13 czerwca 2016 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 37 ust. 2 u.w.r.s.p.z. osoba, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej itd. nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 r. ż., jeżeli uczy się. W myśl art. 82 ust. 1 u.w.r.s.p.z. rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka przysługuje świadczenie, o którym mowa w art. 80 ust. 1 u.w.r.s.p.z. oraz dodatki, o których mowa w art. 81 u.w.r.s.p.z., również po osiągnięciu pełnoletności, jeżeli nadal przebywa w tej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, na zasadach określonych w art. 37 ust. 2 u.w.r.s.p.z. Świadczenie, o którym mowa w art. 80 ust. 1 u.w.r.s.p.z. jest świadczeniem na pokrycie kosztów utrzymania dziecka.

Czy w przypadku, gdy osoba pełnoletnia pozostająca w dotychczasowej rodzinie zastępczej, podczas nauki podejmuje zatrudnienie, a nie deklaruje gotowości wejścia w proces usamodzielnienia się, zasadnym jest wypłacanie rodzinie zastępczej, prowadzącemu rodzinny dom dziecka powyższego świadczenia?

Często osoby pozostające po osiągnięciu pełnoletności uczą się w trybie zaocznym lub wieczorowym, zdarza się, iż osoba bez uzasadnionej przyczyny zmienia kilkukrotnie na tym samym poziomie kształcenia szkołę, a ustawodawca nie przewiduje możliwości odmowy, uchylenia dotychczasowej rodzinie zastępczej decyzji przyznającej świadczenie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX