Czy świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają zajęciu w 100%?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 8 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Komornik przesyła do zakładu pracy dwa zajęcia komornicze dotyczące tej samej należności:

Pierwszy tytuł: zajęcie wynagrodzenia za pracę o treści: "wzywa do potrącenia z przysługującej dłużnikowi wierzytelności wynikającej z wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia za prace zlecone, oraz diet i innych ekwiwalentów należnych dłużnikowi, nagród i premii przysługujących za okres zatrudnienia związanego ze stosunkiem pracy, zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszy pozostających w związku ze stosunkiem pracy, zasiłku chorobowego i macierzyńskiego z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 833 kpc"

Drugi tytuł: zajęcie wierzytelności m.in. tyt. deputatu węglowego oraz wszelkich innych wierzytelności należnych dłużnikowi o treści: w celu zaspokojenia należności zajęte są do wysokości w/w kwot, wszelkie wierzytelności przysługujące dłużnikowi od …….nazwa firmy……….. z tytułu wypłaty deputatu węglowego, świadczenia urlopowego, dofinansowania do urlopu, wczasów pod gruszą, zysków, dodatków świątecznych oraz wszelkich innych wierzytelności należnych dłużnikowi."

Czy na podstawie zapisów w powyższych dokumentach należy dokonywać potrącenia ze świadczeń przysługujących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. zapomogi świątecznej czy świadczenia wypoczynkowego?

Jeśli tak, to w jakiej wysokości czy z zachowaniem limitu tj. nie więcej niż 50% świadczenia czy w pełnej wysokości tj. 100% świadczenia jeśli należność przewyższa jego wartość?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX