Czy sukcesja powoduje, że spółka przejmując przedsiębiorstwo przejmuje zapłatę, a tym samym wykazuje czynności opodatkowane w swojej deklaracji VAT - pomimo, że faktury wystawione były przez osobę fizyczną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 17 września 2018 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna będąca czynnym podatnikiem VAT i rozliczający się metodą kasową wystawia faktury w dniu 31-08-2017 za swoje usługi. Termin płatności 7 dni. Część faktur nie zostaje zapłacona w terminie.Osoba fizyczna posiada również wcześniejsze faktury nieuregulowane za swoje usługi. Z dniem 21 września 2017 r. wnosi aportem swoje przedsiębiorstwo do spółki komandytowej. W tym samym również dniu osoba fizyczna zgłasza likwidację działalności w CEIDG, jednak pozostaje w obowiązku podatkowym VAT w związku z najmem prywatnym. Płatności do wystawionych faktur wpłyną od klientów na konto spółki komandytowej po dniu 21 września 2017, niektóre nawet w 2018 roku.

Kto rozlicza VAT, czy to spółka komandytowa wykazuje tą sprzedaż opodatkowaną w deklaracji i JPK za miesiąc w którym dokonano zapłaty na jej konto, czy osoba fizyczna, która nie otrzymała zapłaty za fakturę?

Czy sukcesja przewidziana przepisami ordynacji podatkowej powoduje, że spółka przejmując przedsiębiorstwo przejmuje zapłatę, a tym samym wykazuje czynności opodatkowane w swojej deklaracji VAT - pomimo, że faktury wystawione były przez osobę fizyczną?

Czy odbiorca faktury poinformowany o sukcesji wpłacając należność na konto spółki - ma prawo odliczyć VAT i czy rozlicza w JPK faktury z numerem NIP widniejącym na fakturze czy z numerem NIP firmy przejmującej należność i tym samym VAT należny w JPK będzie wskazany pod innym numerem NIP a Vat naliczony z innym numerem NIP?

Czy wymaga to szczególnej regulacji typu porozumienie kompensacyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX