Czy stwierdzenie, iż świadczeniem BHP (a więc świadczeniem wolnym od podatku i składek ZUS) są okulary przekazane wyłącznie w ramach świadczenia rzeczowego jest prawdziwe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 16 listopada 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2010 r.

PYTANIE

Interpretacja indywidualna IPPB2/415-551/09-4/LK (Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 z dnia 1 października 2010 r., Wydawnictwo Podatkowe GOFIN). Treść uzasadnienia (m.in.):

"Bowiem, aby móc zastosować zwolnienie podatkowe z art. 21 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.f., przyjęte w zakładzie pracy zasady przyznawania tego rodzaju świadczeń rzeczowych muszą być zgodne z zasadami określonymi w przepisie § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia.

Fakt zobowiązania pracodawcy na podstawie tego przepisu do zapewnienia okularów korekcyjnych oznacza, że wolna od podatku dochodowego jest wyłącznie wartość świadczenia rzeczowego, jakie pracownik otrzyma od swojego zakładu pracy. Zwolnieniem tym nie jest natomiast objęta kwota, jaką zakład pracy wypłaci pracownikowi tytułem zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych".

W podobny sposób wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 30 listopada 2009 r., IPPB2/415-551/09-4/LK.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX