Czy stwierdzając wygaśnięcie pozwolenia wodnoprawnego w związku z likwidacją oczyszczalni ścieków komunalnych, należy orzec o likwidacji stawów doczyszczających ścieki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 26 listopada 2015 r.

PYTANIE

Zakład planuje likwidację oczyszczalni ścieków komunalnych i "przełączenie" wsi do innej oczyszczalni. Obecnie obowiązuje pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie oczyszczonych ścieków komunalnych pochodzących z ww. oczyszczalni ścieków do wód jeziora priorytetowego. Ciąg technologiczny oczyszczalni obejmuje mechaniczne i biologiczne procesy oczyszczania ścieków realizowane m.in. za pomocą trzech stawów ziemnych glonowych, pracujących szeregowo (stawy są połączone). Stawy przyjmują kolejno oczyszczone mechanicznie ścieki z urządzeń oczyszczalni. W przypadku awarii istnieje możliwość odprowadzania ścieków ze stawów bezpośrednio do jeziora za pomocą mnichów.

Czy decyzja stwierdzająca wygaśnięcie ww. pozwolenia powinna, poza wylotem kanalizacyjnym oczyszczonych ścieków do jeziora, orzekać też o likwidacji ww. stawów doczyszczających ścieki, a tym samym np. o wypompowaniu z nich ścieków i osadu z dna?

Czy dopiero na etapie sporządzania dokumentacji likwidacyjnej stawów należy wziąć pod uwagę, że uchodzą do niego prawdopodobnie wyloty rurociągów drenarskich z otaczających pól?

Czy należy tu mieć może na uwadze art. 139 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX