Czy stroną postępowania powinna być wyłącznie spółdzielnia, czy także pozostali właściciele lokali, w których będą wykonywane roboty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Słomka Kinga
Odpowiedzi udzielono: 28 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółdzielnia mieszkaniowa wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na budowę obejmujące termomodernizację i przebudowę budynku usługowo-handlowego. Zakres robót budowlanych obejmuje m.in. powiększenie otworów okiennych w ścianach elewacyjnych, wzmocnienie kratownicowych dźwigarów dachowych i wymianę sufitów podwieszanych. Wzmocnienie konstrukcji dachu budynku będzie wymagało czasowego wyłączenia z użytkowania własnościowych lokali użytkowych znajdujących się na najwyższej kondygnacji (podczas wykonywania robót zachodzi konieczność uzyskania dostępu do konstrukcji dachu i sufitu nad pomieszczeniami znajdującymi się w obrębie tych lokali). Spółdzielnia posiada ponad połowę udziałów w nieruchomości gruntowej. Pozostałe udziały posiadają osoby prywatne, które jednocześnie dysponują 100% udziałem w swoich lokalach użytkowych (lokalom założono odrębne księgi wieczyste). W oświadczeniu o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zarząd spółdzielni jako tytuł dysponowania nieruchomością wskazuje zarząd powierzony na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1465) – dalej u.s.m.

Czy takie oświadczenie spółdzielni jest wystarczające w ww. sprawie?

Czy stroną postępowania powinna być wyłącznie spółdzielnia, czy także pozostali właściciele lokali, w których będą wykonywane roboty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX