Czy strona może otrzymać zasiłek rodzinny wraz z dodatkami na dziecko z poprzedniego związku, jeśli sprawa jest w toku i wyrok nie został zmieniony?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 31 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani X jest w związku małżeńskim. Z obecnym mężem ma dwójkę dzieci, z którym wspólnie je wychowuje i pobiera na nie świadczenia rodzinne (w składzie rodziny jest wnioskodawczyni, obecny mąż i dwójka ich wspólnych dzieci). Pani X złożyła kolejny wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego na syna z poprzedniego związku.

Do wniosku strona dołączyła wyrok rozwodowy z 2015 r., w którym władza rodzicielska nad synem z poprzedniego związku powierzona została matce, zostały też zasądzone alimenty od ojca dziecka na ich syna. Pani X dołączyła również postanowienie z Sądu z 2021 r., gdzie został zmieniony wyrok z 2015 r. - w zakresie władzy rodzicielskiej nad synem z poprzedniego związku - władza rodzicielska została powierzona ojcu, ustalając miejsce pobytu syna każdorazowo w miejscu zamieszkania jego ojca.

Kolejno w 2022 r. alimenty na syna zostały zmienione i to matka dziecka jest zobowiązana do alimentów na dziecko z poprzedniego związku. Pani X poinformowała tutejszy ośrodek, iż syn nie chce mieszkać u ojca i obecnie mieszka u niej.

Pani X wystąpiła do Sądu o zmianę wyroku rozwodowego. Wyrok jeszcze nie zapadł. Obecnie Pani X dostarczyła postanowienie z 2023 r., gdzie Sąd udzielił zabezpieczenia na czas trwania postępowania w ten sposób, że ustalić miejsce pobytu małoletniego w miejscu zamieszkania jego matki.

Czy Pani X może już otrzymać wnioskowane świadczenia rodzinne, tj. zasiłek rodzinny wraz z dodatkami na dziecko z poprzedniego związku, jeśli sprawa jest w toku i wyrok nie został zmieniony?

Czy we wniosku (do składu rodziny) o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego na dzieci z obecnego związku, na które pobiera zasiłki rodzinne powinna dopisać syna z poprzedniego związku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX