Czy straż miejska winna skierować sprawę do organów nadzoru w związku z prowadzonym remontem, a także lokalizacją studni w mniejszej odległości od granicy niż w przepisach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do straży miejskiej zwrócił się mieszkaniec z prośbą o interwencję dot. zalewania jego nieruchomości wodą pochodzącą ze studni sąsiada. W trakcie oględzin dokonanych przez pracowników straży miejskiej ustalono, że przedmiotowa studnia mogła zostać wykonana ok. 50 lat i znajduje się w odległości 2 metrów od granicy z działką poszkodowanego sąsiada. Studnia została również zainwentaryzowana na urzędowych mapach zasadniczych jako wodociąg lokalny i przed laty stanowiła źródło zasilania w wodę pitną budynku mieszkalnego, który aktualnie posiada również zasilanie w wodę pitną z gminnej sieci wodociągowej. Ponadto ustalono, że przedmiotowy budynek mieszkalny nie był zamieszkiwany od wielu lat, a nowy właściciel prowadzi aktualnie prace remontowe. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych i notoryczne zalewanie jego piwnicy nowy właściciel podjął działania polegające na wypompowywaniu wody z piwnicy budynku mieszkalnego, którą następnie za pomocą węża odprowadza do przedmiotowej studni, powodując jej przelewanie i zalewanie nieruchomości sąsiedniej.

Czy w powyższym stanie faktycznym straż miejska winna skierować sprawę do organów nadzoru budowlanego w związku z prowadzonym remontem, a także lokalizacją studni w mniejszej odległości od granicy niż w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czy też w oparciu o przepisy ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. dot. naruszenia stosunków wodnych skierować sprawę do właściwego miejscowo burmistrza?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX