Czy straż gminna lub Policja ma obowiązek usunąć z parkingu należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej porzucony wrak pojazdu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy straż gminna (miejska) lub Policja ma obowiązek na podstawie art. 50a ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 988) - dalej u.p.r.d. usunąć z parkingu - objętego zakresem obowiązywania znaku D-40 "strefa zamieszkania" należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej - porzucony wrak pojazdu?

Zgłoszenie potrzeby usunięcia pojazdu dokonał Prezes Spółdzielni niebędący organem gminy lub zarządcą drogi, o których mowa w § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 22 czerwca 2011 r. w sprawie usuwania pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane (Dz.U. z 2011 r. nr 143 poz. 845). Stan pojazdu uniemożliwia ustalenie jego właściciela (posiadacza), co skutkować będzie przejęciem pojazdu przez gminę i w dalszej kolejności poniesieniem kosztów związanych z usunięciem pojazdu. Ustanowiona na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej strefa zamieszkania w ocenie jego Zarządu "zwalnia" Spółdzielnię z obowiązku usunięcia odpadu (wraku pojazdu) z należącego do niej terenu (parkingu).

Czy samo ustanowienie strefy zamieszkania na prywatnym terenie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej lub Wspólnoty Mieszkaniowej jest wystarczające do uwolnienia się od obowiązku zgodnego z prawem gospodarowania odpadami oraz związanymi z tym ponoszeniem kosztów usunięcia wraków pojazdów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX