Czy strata podatkowa powoduje, że zwolnienie z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych nie ma zastosowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 22 października 2020 r.

PYTANIE

Przyjmując podstawę do zwolnienia z obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych, a mianowicie wymienionego ostatniego podpunktu "nie ponoszenia w danym roku straty podatkowej" przez strony transakcji proszę o odniesienie się do poniższej sytuacji: Nabywca usług budowlanych jako spółka celowa prowadzi działalność deweloperską. Usługi budowlane na rzecz tej spółki sprzedaje spółka powiązana, która jest generalnym wykonawcą. Konkretna inwestycja – budowa budynku wielorodzinnego będzie realizowana w okresie 3 lat kalendarzowych Nabywane nakłady w okresie realizacji nie stanowią kosztu podatkowego aż do zakończenia inwestycji. Jednocześnie spółka podpisując umowy deweloperskie i przyjmując wpłaty od nabywców w okresie tych 3 lat nie wykazuje przychodów, gdyż wpłaty w bilansie są do czasu podpisania umów notarialnych sprzedaży w rozliczeniach międzyokresowych. W tych okolicznościach spółka nabywająca usługi budowlane generuje stratę z bieżącej działalności w okresie tych 3 lat. Innej działalności spółka nie prowadzi. Po zakończeniu inwestycji wynika pomiędzy kosztami nabywanych usług a przychodami ze sprzedaży lokali mieszkalnych daje zysk. Jak widać to rozliczenie następuje w okresie 3 lat, a nie w jednym z tych 3 lat roku, którym jest 2019 r.

Czy w takim wypadku zobowiązani jesteśmy do przygotowania dokumentacji cen transferowych?

Poniżej interpretacja, która sugeruje, że przy stracie powinniśmy badać źródło straty: W powyższym opisanym przypadku źródłem straty jest koszt bieżącej działalności spółki deweloperskiej, a nie nabywane usługi od spółki powiązanej. Warunek poniesienia straty podatkowej budzi pewne wątpliwości w praktyce, z uwagi na fakt występowania w CIT dwóch źródeł przychodów (finansowego i operacyjnego). Wątpliwości budziło pytanie czy strata w jednym ze źródeł przychodów powoduje utratę prawa do zwolnienia dla wszystkich transakcji (niezależnie od źródła) lub wyłącznie dla transakcji związanych ze źródłem,

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX