Czy stosowanie dla pożyczek w złotych stopy procentowej WIBOR (ale 1M zamiast 3M) rodzi obowiązek raportowania schematów podatkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi z 31.01.2019 r. (str. 79-80): ,,Raportowaniu w ramach MDR podlegają, co do zasady, uzgodnienia, w ramach których wykorzystuje się wprowadzone jednostronnie w danym państwie uproszczenie w stosowaniu przepisów związanych z ustalaniem cen transferowych. Takim uproszczeniem będzie np. rozwiązanie typu "bezpieczna przystań" (ang.safe harbour) dla pożyczek, kredytów oraz emisji obligacji wprowadzone do podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych z początkiem 2019 r. (art. 23s ustawy o PITi art. 11g ustawy o CIT)." Zgodnie z art. 11g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT: ,,W przypadku transakcji kontrolowanej dotyczącej pożyczki organ podatkowy odstępuje od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości oprocentowania tej pożyczki, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki: 1) oprocentowanie pożyczki w ujęciu rocznym na dzień zawarcia umowy jest ustalane w oparciu o rodzaj bazowej stopy procentowej i marżę, określone w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych aktualnym na dzień zawarcia tej umowy". Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów z 21.12.2018 r. rodzaj bazowej stopy procentowej dla pożyczek w złotych - stanowi WIBOR 3M, będący referencyjną wysokością oprocentowania kredytów w złotych o trzymiesięcznym okresie zapadalności na polskim rynku międzybankowym.

Czy stosowanie dla pożyczek w złotych stopy procentowej WIBOR (ale 1M zamiast 3M) rodzi obowiązek raportowania schematów podatkowych? Jak należy rozumieć rodzaj bazowej stopy procentowej określonej w obwieszczeniu, czy jest to sam WIBOR, czy okres zapadalności ma znaczenie w tym przypadku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX