Czy stawy zlokalizowane na terenie projektowanej inwestycji, nie podlegają ustawie Prawo wodne z uwagi na treść art. 3, 19, 23 pr. wod.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca projektujący inwestycję dla Urzędu Miejskiego polegającą na utworzeniu terenów rekreacyjnych oraz geoparku zwrócił się do Zarządu Zlewni o potwierdzenie, że stawy zlokalizowane na terenie projektowanej inwestycji, nie podlegają ustawie z 20.07.2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod., z uwagi na treść art. 3, 19, 23 pr.wod.?

Wnioskodawca uznaje, że według ww. artykułów nie stosuje się przepisów Prawa wodnego do stawów powstałych w wyniku działalności człowieka. Z powyższego zdaniem wnioskodawcy wynika, że zbiornik wodny powstały w wyniku działalności człowieka (nie będący jeziorem), który ma przeznaczenie rekreacyjne lub wędkarskie jest uznawany za staw. Charakter taki mają zbiorniki objęte projektem inwestycyjnym, które na podstawie umów dzierżaw zawieranych pomiędzy stowarzyszeniem wędkarskim a Urzędem Miasta, przeznaczone są na amatorski połów ryb, jak i wykorzystywane są w celach rekreacji przez mieszkańców. Równocześnie Wnioskodawca przytacza, że w przepisach prawa nie zawarto definicji stawu, natomiast w art. 16 pkt 64 lit. c pr.wod., za urządzenia wodne uznaje się m.in. stawy, w szczególności stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków albo rekreacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX