Czy staw napełniany wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi, służący do celów retencyjnych, jest urządzeniem melioracji wodnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 15 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy staw napełniany wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi, służący do celów retencyjnych, jest urządzeniem melioracji wodnych?

W art. 197 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr. wod., jako urządzenia melioracji wodnych, wymienione są wprost: "ziemne stawy rybne". Inwestor nie planuje stawu rybnego, a retencyjny, umożliwiający regulację stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby i umożliwieniu prowadzenie gospodarki leśnej. Teren, na którym ma być zlokalizowany staw retencyjny, jest lasem prywatnym. W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania teren jest "przeznaczony jest do zalesienia". Lasem zaś, w rozumieniu ustawy z 28.09.1991 r. o lasach (Dz.U. z 2022 r. poz. 672) – dalej u.l., jest też grunt związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej urządzenia melioracji wodnych.

Jeśli staw retencyjny jest urządzeniem melioracji wodnej, to czy jego wykonanie w terenach przeznaczonych w miejscowym planie do zalesienia będzie zgodne z ustaleniami planu?

Przy czym zapisy w planie nie mówią nic o możliwych budynkach, budowlach, urządzeniach melioracji wodnych, urządzeniach turystycznych, o których mowa jest w definicji o lasach.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX