Czy status UKR jest wystarczającym potwierdzeniem możliwości ubiegania się o świadczenia rodzinne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 16 grudnia 2022 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczące uchodźców wojennych, którzy mają nadany statut UKR.

Od 14 listopada w naszej bazie "Familia" mamy możliwość wystąpienia z zapytaniem do Komendanta Straży Granicznej, czy została dana osoba wpisana do Rejestru Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Odpowiedź na żądanie udostępnienia danych z RWIZW (Rejestru Wjazdów i Złożonych Wniosków) przychodzi, że nie ma takiej osoby. Brak odpowiedzi dotyczy niektórych dzieci, które zgodnie z dokumentami dołączonymi do wniosku o zasiłek rodzinny, mają nadany pesel i statut UKR i nawet mamy ksero paszportów tych dzieci z pieczątką o przekroczeniu granicy po 24 lutym 2021 roku. Jednak mimo to, w ww. bazie nie są ujęte.

Czy w tym przypadku, rodzic lub opiekun tymczasowy, uchodźca wojenny, mający statut UKR, który przekroczył granicę po 24 lutym 2022 r., który jest wpisany w Rejestrze Komendanta Głównego Straży Granicznej może otrzymać zasiłek rodzinny na dziecko, które ma nadany pesel UKR, zgodnie z oświadczeniem rodzica bądź opiekuna tymczasowego przekroczył granicę po 24 lutego, ale mamy informację, że nie figuruje w bazie Rejestru Komendanta Głównego Straży Granicznej?

Czy w takim przypadku, należy wyjaśnić sprawę, dlaczego nie ujęto danego dziecka w ww. Rejestrze?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, jeżeli wjazd obywatela na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej, Komendant rejestruje pobyt obywatela Ukrainy na jego wniosek.

Czy rodzic bądź opiekun tymczasowy powinien wystąpić w imieniu danego dziecka do Komendanta Straży Granicznej, aby go wpisać do tego Rejestru, aby móc otrzymywać świadczenia rodzinne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX