Czy starostwo powinno dokonać kontroli i gdy stwierdzi, że zmiana dokonała się wcześniej, wydać decyzję o odmowie wydania pozwolenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Obecnie organ Architektury i Budownictwa starostwa prowadzi postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania stodoły w 1/3 na budynek mieszkalny. W trakcie tego postępowania od jednej ze stron wpływa informacja do AiB Ssarostwa, że istnieje prawdopodobieństwo dokonania tej zmiany 3 lata wcześniej tj. w 2017 r. Wydział Architektury występuje z pismem do organu nadzoru budowlanego o sprawdzenie wiarygodności ww. informacji powołując się na art. 71a ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud. Do tego pisma załączono kopie wszystkich dokumentów w sprawie (wniosek o wydanie pozwolenia, oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością, decyzję o warunkach zabudowy, projekt zmiany bez zmian konstrukcyjnych).

Czy starostwo nie powinno samo dokonać kontroli na podstawie art. 81 ust. 4 pr. bud. lub dokonać oględzin na podstawie art. 75 par. 1 i 2 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) – dalej k.p.a. i gdy stwierdzi, że zmiana dokonała się wcześniej, wydać decyzję o odmowie wydania pozwolenia jednocześnie przekazując dopiero wtedy informację o dokonaniu samowoli budowlanej do rozpatrzenia przez nadzór budowlany, a nie włączając nadzór budowlany w swoje postępowanie?

Nie do końca zrozumiałym jest fakt sprawdzania wiarygodności przekazanej informacji przez nadzór budowlany i w jakim trybie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX