Czy starostowie posiadają uprawnienia do finansowania ze środków publicznych działalności społecznej straży rybackiej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 5 lutego 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W roku 1999 r. rada powiatu, działając na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z 18.04.1985 r. o rybactwie śródlądowym – dalej u.r.ś., wyraziła w drodze uchwały, na wniosek uprawnionego do rybactwa, tj. Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, zgodę na utworzenie na terenie powiatu społecznej straży rybackiej. Następnie rada powiatu uchwaliła regulamin SSR.

Czy oprócz kompetencji do wydawania legitymacji strażnikom SSR (zgodnie z art. 25 ust. 2 pkt 2 u.r.ś.), względnie (jeśli regulamin tak stanowi) powoływania i odwoływania ze stanowiska komendanta SSR, starostowie posiadają jakiekolwiek uprawnienia do finansowania ze środków publicznych powiatu działalności społecznej straży?

Na przykład: zakup odznak, obuwia i odzieży ochronnej, materiałów biurowych, paliwa i innych środków rzeczowych potrzebnych do działalności kontrolnej na wodach?

Czy skoro do zadań powiatów - art. 403 w zw. z art. 400a ust. 1 pkt 2 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. - należy finansowanie przedsięwzięć związanych z ochroną wód, można tu zaliczyć wspomaganie finansowe działalności SSR i czy jest to zgodne z ustawą z 27.08.2009 r. o finansach publicznych - dalej u.f.p., skoro SSR nie posiada osobowości prawnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX