Czy starosta winien zastosować się do prośby wnioskodawcy, przedłużyć termin załatwienia sprawy i ponownie wystąpić do Straży Pożarnej o jeszcze jedną kontrolę i ponowną opinię w sprawie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 10 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przed starostą prowadzone jest postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów z instalacji. W ramach tego postępowania wystąpiono do Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej o przeprowadzenie kontroli w trybie art. 183c ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś. W wyniku takiej kontroli organy straży pożarnej wydały opinie negatywną, w której stwierdzono niespełnianie wymagań określonych w przepisach o ochronie przeciwpożarowej i niezgodność z warunkami ochrony p.poż., jakie były przedstawione w uzgodnionym uprzednio operacie p.poż. Powyższe zgodnie z art. 183c ust. 5 p.o.ś. stanowi przesłankę do wydania decyzji odmownej w sprawie. O tym fakcie starosta powiadomił stronę w piśmie informującym o możliwości zapoznania się z aktami sprawy przed wydaniem decyzji - zgodnie z art. 10 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256). W związku z tym pismem wnioskujący wystosował własne pismo, w którym zwrócił się z prośbą o ponowne wystąpienie (przez starostę) do organów straży pożarnej o przeprowadzenie jeszcze jednej kontroli. Wnioskujący dowodził, że aktualnie zastosował już wszystkie wymogi p.poż., które umożliwią wydanie opinii pozytywnej przez organy Straży Pożarnej.

Czy starosta winien zastosować się do prośby wnioskodawcy, przedłużyć termin załatwienia sprawy i ponownie wystąpić do Straży Pożarnej o jeszcze jedną kontrolę i ponowną opinię w sprawie?

Czy możliwe jest w ogóle powtórne przeprowadzenie kontroli i wydanie opinii przez organy straży pożarnej w kontekście treści art. 183c p.o.ś.?

Czy w takiej sytuacji nowa (druga) opinia wydana przez Straż Pożarną będzie wiążąca i "zastąpi" opinię pierwszą - negatywną?

Czy też w/w działania nie są możliwe i organ winien obligatoryjnie - w opisanej sytuacji - wydać decyzję odmowną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX