Czy starosta winien się wyłączyć z postępowania dotyczącego wydania decyzji w sprawie poprawy stanu środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym, gdy właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy starosta winien się wyłączyć z postępowania dotyczącego wydania decyzji w sprawie poprawy stanu środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym, gdy właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa (reprezentowany przez starostę)?

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 16 czerwca 2023 r. o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych - dalej u.w.t.z. właściwy organ sporządza i przedkłada staroście wniosek o wydanie decyzji w sprawie poprawy stanu środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym. Po otrzymaniu wniosku, starosta niezwłocznie wysyła władającemu nieruchomością zawiadomienie o ujęciu nieruchomości w wykazie, w zakresie nieruchomości przeznaczonych do wywłaszczenia w celu wykonania planu i możliwości przystąpienia do rokowań w sprawie nabycia tej nieruchomości (art. 9 ust. 6 u.w.t.z.) lub w zakresie nieruchomości przeznaczonych do czasowego zajęcia w celu wykonania planu (art. 11 ust. 1 u.w.t.z.). W sytuacji, gdy nieruchomości podlegające wywłaszczeniu lub czasowemu zajęciu, stanowią własność Skarbu Państwa (reprezentowanego przez starostę), starosta realizując obowiązek wynikający z art. 9 ust. 6 lub art. 11 ust. 1, wysyłając zawiadomienie do władającego nieruchomością, niejako wyśle zawiadomienie sam do siebie. Ponadto zgodnie z art. 9 ust. 9 u.w.t.z., starosta prowadzi z władającym nieruchomością rokowania w sprawie nabycia tej nieruchomości. Rokowania obejmują przedstawienie oferty proponowanego lokalu zamiennego lub oferty nieruchomości zamiennej, lub propozycji ceny nabycia nieruchomości. Oznacza to, że w sytuacji, gdy nieruchomości podlegające wywłaszczeniu, stanowią własność Skarbu Państwa (reprezentowanego przez starostę), starosta będzie prowadził rokowania sam ze sobą. Ustawa przewiduje możliwość wyłączenia organu tylko w sytuacji, gdy organem właściwym do przedłożenia wniosku o wydanie decyzji w sprawie poprawy stanu środowiska jest prezydent miasta na prawach powiatu sprawujący funkcję starosty.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX