Czy starosta, w decyzji stwierdzającej wygaśnięcie pozwolenia wodnoprawnego, powinien nakazać likwidację urządzenia, jeśli nie jest ono niezbędne do kształtowania zasobów wodnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 28 czerwca 2016 r.

PYTANIE

Szpital posiadał pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych. Po upływie terminu obowiązywania pozwolenia starosta wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia jego wygaśnięcia. W toku postępowania szpital poinformował, że obecnie ujęcie (składające się z jednej studni) nie jest używane, jednak prosi o nienakładanie obowiązku likwidacji urządzenia w decyzji stwierdzającej wygaśniecie pozwolenia, z uwagi iż są planowane prace ustalające czy remont ujęcia będzie uzasadniony ekonomicznie i czy jego wydajność będzie wystarczająca dla potrzeb szpitala. Dopiero po przeprowadzeniu ww. prac szpital podejmie decyzję o ponownym uruchomieniu ujęcia w tym samym wnioskowaniu o nowe pozwolenie na pobór wód lub jego likwidacji.

Jak w opisanej sytuacji powinien postąpić starosta?

Czy starosta w decyzji stwierdzającej wygaśnięcie pozwolenia powinien nakazać likwidację urządzenia?

Czy starosta powinien orzec o niezbędności pozostawienia urządzenia, zgodnie z art. 139 ust. 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. Jeśli tak, to na jaki okres (narzucić termin jego pozostawienia do czasu przeprowadzenia prac i podjęcia decyzji przez szpital czy korzystać ze studni)?

Co w przypadku, jeśli szpital po przeprowadzeniu prac jednak zdecyduje się zlikwidować urządzenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX