Czy starosta prowadzący ewidencję gruntów i budynków może odmówić wprowadzenia pracy geodezyjnej polegającej na połączeniu działek wcześniej objętych decyzją podziałową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podstawa prawna do ww. opracowania tj. zgodnie z art. 21 ustawy z 6.07.1982 r. o księgach wieczystych i hipotece właściciel kilku nieruchomości stanowiących całość gospodarczą lub graniczących z sobą może żądać połączenia ich w księdze wieczystej w jedną nieruchomość. Stosownie do § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 27.07.2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków – dalej r.e.g.b. działkę ewidencyjną stanowi ciągły obszar gruntu, położony w granicach jednego obrębu ewidencyjnego, jednorodny pod względem prawnym, wydzielony z otoczenia za pomocą granic działek ewidencyjnych. W związku z powyższym należy zaznaczyć, że połączenie kilku działek ewidencyjnych w jedną działkę stanowiącą jedną nieruchomość w rozumieniu ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny stanowi czynność materialno-techniczną niepodlegającą zatwierdzeniu decyzją wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Następnie kolejną pracą geodezyjną wykonywaną na podstawie zgłoszenia art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy z 17.05.1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, sporządzenie mapy z projektem podziału nieruchomości oznaczonej działką nr 100/4 i dzieloną na działki 100/5, 100/6 i 100/7. Decyzja zatwierdzająca podział przedmiotowej nieruchomości wydana będzie również na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 2 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n.

Czy starosta prowadzący ewidencję gruntów i budynków może odmówić wprowadzenia do ewidencji gruntów i budynków pracy geodezyjnej polegającej na połączeniu działek wcześniej objętych decyzją podziałową?

Na jakiej podstawie?

Decyzja podziałowa, z której powstały działki 100/1, 100/2, 100/3, nadal jest w obiegu prawnym.

Czy to skutkuje brakiem możliwości wprowadzenia do egib pracy polegającej na połączeniu ww. działek w działkę 100/4?

Jeśli tak, to jaki powód wnioskodawca mógłby przedstawić wójtowi celem uchylenia pierwszej decyzji podziałowej, tak, aby przywrócić stan w ewidencji gruntów do działki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX