Czy starosta prowadząc postępowanie w przedmiocie wydania pozwolenia na budowę może opierać się na domniemaniach i hipotezach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 1 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Czy starosta może a priori przyjmować np. że ma do czynienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę dotyczącym dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, a nie z jednym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym składającym się z dwóch lokali mieszkalnych?

Starosta uważa, że inwestor celowo stara się "zamaskować" rzeczywisty charakter i cel projektowanego przedsięwzięcia.

Czy starosta prowadząc postępowanie w przedmiocie wydania pozwolenia na budowę może opierać się na domniemaniach i hipotezach, które traktuje jako jedyny środek zapewniający w jego ocenie skuteczną i efektywną kontrolę zgodności projektowanego zamierzenia z dwz oraz zapobieganie nagannym przypadkom obchodzenia prawa?

Zgodnie z wyrokiem WSA w Poznaniu z 12.01.2017 r., II SA/Po 908/16, ustawa z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096) – dalej k.p.a. nie reguluje expressis verbis dopuszczalności przyjmowania domniemań, w tym domniemań faktycznych (wynikających z doświadczenia życiowego) jako metody dowodzenia, to w praktyce nie budzi wątpliwości, że organ administracji jest władny dokonywać ustaleń stanu faktycznego nie tylko opierając się na zgromadzonym materiale dowodowym, ale także na podstawie domniemań – tak faktycznych, jak i prawnych. Autor pytania,będący jednocześnie projektantem nie godzi się na takie traktowanie przez starostę. Domniemania starosty powodują piętrzenie wyjaśnień i konieczność żmudnego dowodzenia, że opisany na wstępie budynek jest jednak jednym budynkiem jednorodzinnym. Starosta jest związany treścią wniosku o pozwolenie na budowę, załącznikami do tego wniosku, w tym przede wszystkim treścią projektu budowlanego. Organ nie ma uprawnień do ingerencji w złożony projekt ani też do własnej odmiennej interpretacji, co do tego czego dotyczy, innej niż to przewidział inwestor i projektant. Zgodnie z NSA z 16.09.2016 r., II OSK 3103/14 starosta odmawiając zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, nie może kierować się innymi kryteriami niż te, które zostały określone w art. 3 pkt 2a ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud. Granice kontroli zostały jasno i jednoznacznie określone w przepisach art. 35 pr. bud.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX