Czy starosta powinien wydać decyzję zezwalającą na czasowe zajęcie, skoro takie prawo daje inwestorowi ustanowiona służebność?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 9 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pełnomocnik spółki zajmującej się dystrybucją energii elektrycznej zwrócił się do starosty o wydanie decyzji zezwalającej na czasowe zajęcie nieruchomości oraz decyzji potwierdzającej zaistnienie przesłanek zajęcia nieruchomości, na podstawie art. 126 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899) – dalej u.g.n., ponieważ inwestor w asyście policji dokonał wycinki drzew, które z uwagi na porywisty wiatr zagrażały zerwaniem linii. Jednocześnie w Dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości wpisana jest służebność gruntowa polegająca m.in. na: prawie dostępu do nieruchomości w celu wykonania niezbędnych robót związanych z eksploatacją, konserwacją i naprawą oraz przebudową i remontami linii, w szczególności swobodnego dojścia i dojazdu na teren nieruchomości.

Czy w opisanej sprawie starosta powinien wydać decyzję zezwalającą na czasowe zajęcie (skoro takie prawo daje inwestorowi ustanowiona służebność), czy też odmówić zezwolenia na czasowe zajęcie, czy wydać decyzję o umorzeniu postanowienia, gdyż jest ono bezprzedmiotowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX