Czy starosta opiniując przedsięwzięcie budowy kurnika do tuczu brojlera kurzego powinien opiniować również sposób aplikacji obornika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 22 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy starosta opiniując – na podstawie art. 77 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2021 r. poz. 247 z późn. zm.) – dalej u.o.o.ś. – przedsięwzięcie przed wydaniem decyzji środowiskowej, dla przedsięwzięcia budowy kurnika do tuczu brojlera kurzego, powinien opiniować również sposób aplikacji obornika?

Co prawda głównym rodzajem działalności jest tucz brojlerów - ale konkluzje BAT w zakresie intensywnego chowu drobiu i świń dotyczą też aplikacji obornika. Inwestor w przedłożonym raporcie wskazał, że obornik będzie wykorzystywany do nawożenia pól a nadwyżki będą przekazywane uprawnionym podmiotom / rolnikom do wykorzystania zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czy zatem pola przyległe do kurnika należące do inwestora należy traktować jako zakład (definicja z p.o.ś.) i aplikację na nich obornika traktować jako część przedsięwzięcia wymagającą uzgodnienia dś i potem warunków w pozwoleniu zintegrowanym? A może - skoro powstający obornik nie jest klasyfikowany jako odpad - nie podlega on opiniowaniu i regulacjom w decyzji środowiskowej i pozwoleniu zintegrowanym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX