Czy starosta musi wskazać w decyzji z art. 362 sposób usunięcia rozlewiska - np. odpompowanie, wywiezienie na stację zlewną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 29 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Po kontroli oczyszczalni ścieków do starosty wpłynęło pismo WIOŚ o nałożenie w trybie art. 362 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. obowiązku przywrócenia środowiska do stanu właściwego poprzez nakazanie usunięcia rozlewiska, które powstało w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania instalacji - oczyszczalni. Mieszanina ścieków komunalnych, wód opadowych z pobliskiej miejscowości oraz fermy w wyniku niedrożności kolektora odprowadzającego ścieki oczyszczone z oczyszczalni utworzyła na części działki, na której znajduje się oczyszczalnia oraz pobliskiej działce osoby fizycznej rozlewisko o pow. kilkadziesiąt km2.

Czy w tej sytuacji decyzja z art. 362 p.o.ś. jest jedyną możliwością?

Czy starosta niezależnie od postępowania w trybie art. 362 p.o.ś. może zgłosić prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w środowisku - zbadana próbka mieszaniny z rozlewiska wskazuje na znaczne przekroczenia zawiesiny ogólnej, CHZT, BZT5, azotu i fosforu ogólnego. Bardzo duże przekroczenia dopuszczalnych wartości wykazały również badania ścieków z oczyszczalni.

Czy starosta musi wskazać w decyzji z art. 362 p.o.ś. sposób usunięcia rozlewiska - np. odpompowanie, wywiezienie na stację zlewną?

Czy mieszaninę ścieków oraz wód opadowych należy nadal uznać za ściek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX