Czy starosta może zatwierdzić dokumentację hydrogeologiczną ustalającą zasoby eksploatacyjne ujęcia z uwagi na fakt, że nie został całkowicie osiągnięty cel geologiczny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 11 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy starosta może zatwierdzić dokumentację hydrogeologiczną ustalającą zasoby eksploatacyjne ujęcia z uwagi na fakt, że nie został całkowicie osiągnięty cel geologiczny?

Do organu wpłynęła dokumentacja hydrogeologiczna ustalająca zasoby eksploatacyjne ujęcia wody podziemnej celem zatwierdzenia. Woda będzie pobierana na cele pitne, gospodarcze oraz do nawadniania terenów zielonych. W projekcie robót geologicznych w wariancie podstawowym zakładano wykonanie jednego otworu hydrogeologicznego o głębokości 99,0 m i średnicy 270 mm. Podczas wykonywania wiercenia stwierdzono rozbieżność budowy geologicznej względem założeń projektowych w zakresie miąższości i litologii osadów neogeńskich. Przewidziana do ujęcia warstwa wodonośna wystąpiła w nieco płytszym od zakładanego przedziale głębokości, co wymusiło dostosowanie konstrukcji filtrowej, którą posadowiono na głębokości 94,0 m. Zapotrzebowanie na wodę podane w projekcie robót geologicznych ustalone na podstawie danych przedstawionych przez Zamawiającego wynosiło 37.668,0 m3/rok tj. ~4,5 m3/h oraz Qmax = 8,0 m3/h. Z uwagi na opisane w dokumentacji uwarunkowania natury geologicznej z otworu firmy będzie możliwy pobór wody w ilości maksymalnej do Q = 4,5 m3/h, co nie rozwiązuje w pełni postawionego zadania geologicznego. W ramach dokumentowanych zasobów eksploatacyjnych ujęcia Zamawiający przewiduje wykonanie dodatkowego otworu hydrogeologicznego, który umożliwi uzyskanie wymaganej wydajności eksploatacyjnej Q = 8,0 m3/h. Ponadto w trakcie eksploatacji może nasilać się zjawisko pylenia, które zostało zaobserwowane przy eksploatacji ujęcia z wydajnością Q=5,5 m3/h. Z tego względu nie zaleca się przekraczania wydajności 4,5 m3/h. Wnioskodawca ujął w dokumentacji również, że są zatwierdzone zasoby dyspozycyjne z utworów neogeńskich i nie ma formalnych przeszkód do ustalenia zasobów ujęcia.

Jakie kroki powinien poczynić organ w przedmiotowym przypadku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX