Czy starosta może wszcząć postępowanie w sprawie przywrócenia rowu, jeżeli wniosek złożył podmiot zamieszkujący nieruchomość zlokalizowaną w sąsiedztwie podtapianej łąki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 25 grudnia 2016 r.

PYTANIE

Podmiot zamieszkujący nieruchomość zlokalizowaną w sąsiedztwie podtapianej łąki żąda przywrócenia rowu. Rów częściowo jest rowem przydrożnym - w gminnej drodze gruntowej transportu rolnego, częściowo pełnił funkcje odwodnienia gruntu pomiędzy polem a ogrodzonym wybiegiem dla koni i był zlokalizowany na wydzielonej - istniejącej - działce gminnej. Gmina nie jest zainteresowana odbudową rowu, ani nie ma takiego obowiązku z tytułu odwodnienia ze spływu powierzchniowego drogi nieuszczelnionej. Należy dodać, że rów nie był wpisany ani do ewidencji marszałka, ani do ewidencji spółki wodnej czy nawet nie jest graficznie zaznaczony jako rów melioracyjny na starych mapach. Niewątpliwie był jednak urządzeniem wodnym, które uległo dekapitalizacji lub celowemu zaoraniu.

Czy starosta powinien z urzędu wszcząć postępowanie o z art. 64a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod., delegalizując likwidację rowu z nakazem jego odbudowy?

Jeśli tak, to wobec kogo - właściciela działki czy sprawców korzystających z zaoranego gruntu?

Czy w opisanej sytuacji organ powinien poinformować, że odbudowa rowu wymaga wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie wodnoprawne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX