Czy starosta może w zezwoleniu na nietrwałe wyłączenie poinformować przedsiębiorcę, że po zakończeniu rekultywacji z wiadomym ustalonym kierunkiem być może zaistnieje konieczność zmiany zezwolenia w części na trwałe wyłączenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 7 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma X złożyła do starosty wniosek o nietrwałe wyłączenie dla części 2 działek pod planowaną eksploatację kruszywa naturalnego. Firma posiada koncesję, jednak jeszcze nie ma ustalonego kierunku rekultywacji terenów poeksploatacyjnych. Prawdopodobnie będzie to kierunek wodno-rolny.

Czy starosta może w zezwoleniu na nietrwałe wyłączenie poinformować przedsiębiorcę, że po zakończeniu rekultywacji z wiadomym ustalonym kierunkiem być może zaistnieje konieczność zmiany w/w zezwolenia na nietrwałe wyłączenie w części na trwałe wyłączenie, jeżeli grunty rolne nie zostaną w pełni zrekultywowane i nie zostanie im przywrócona wartość użytkowa sprzed rozpoczęcia eksploatacji i np. powstanie w części zbiornik wodny na cele rekreacyjne, a nie stawy rybne dla potrzeb rolnictwa?

Jeżeli będzie taka konieczność, to jak rozliczyć później opłaty?

Czy do zakończenia rekultywacji obowiązują przedsiębiorcę opłaty roczne za nietrwałe wyłączenie w całości, a po zakończeniu rekultywacji i ewentualnej zmianie decyzji w części na trwałe, opłaty roczne za trwałe wyłączenie?

Czy powinny być one wtedy naliczone na 10 lat, nie uwzględniając poprzednich rat za czasowe wyłączenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX