Czy starosta może uzgodnić pozytywnie warunki zabudowy na gruncie rolnym, dla którego w poprzednim roku na wniosek właściciela lasu, starosta wydał decyzję zmieniającą las na użytek rolny na podst. art. 13 ust. 2 u.l.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina wystąpiła do starosty z wnioskiem o uzgodnienie warunków zabudowy dla 17 budynków na gruntach oznaczonych w egib jako RIVb. Zmiana użytku w egib z gruntów leśnych na rolne nastąpiła po uzyskaniu przez inwestora rok wcześniej decyzji zezwalającej na zmianę lasu (0.70 ha) na użytek rolny na podst. art. 13 ust. 2 ustawy z 28.09.1991 r. o lasach – dalej u.l. Grunty te objęte są w części Uproszczonym planem urządzenia lasu obowiązującym do 2029 r. Z mapy glebowo-rolniczej wynika, że teren inwestycji położony jest częściowo na gruntach wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego o symbolu LsA- lasy. Inwestor nie złożył w terminie zażalenia na postanowienie odmowne, nadal chce uzyskać pozytywne uzgodnienie, aby móc podzielić grunt na działki budowlane. Dyrekcja lasów państwowych, do której inwestor zwrócił się z pismem o informację (inwestor nie załączył odmownego postanowienia, tylko wypis z rejestru gruntów), czy działki podlegają wyłączeniu z produkcji leśnej, stwierdziła, że nie podlegają.

Jakie kroki starosta powinien podjąć wobec zaistniałej sytuacji, by nie przyczynić się do omijania przepisów ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych – dalej u.o.g.r.l.?

Czy starosta może uzgodnić pozytywnie warunki zabudowy na gruncie rolnym, dla którego w poprzednim roku na wniosek właściciela lasu, starosta wydał decyzję zmieniającą las na użytek rolny na podst. art. 13 ust. 2 u.l.?

Postanowienie odmowne uzgodnienia warunków zabudowy wydał starosta.

Omijanie przepisów ustawy polega na tym, że inwestor najpierw uzyskuje zgodę na zmianę lasu na rolę, a wkrótce występuje do gminy z wnioskiem o warunki zabudowy dla inwestycji kilkunastu budynków mieszkalnych, nie ponosząc w tej sytuacji kosztów za wyłączenie gruntów z produkcji leśnej,

W ewidencji gruntów działki są aktualnie wpisane jako rolne, zmiana z Ls na R nastąpiła na wniosek właściciela lasu (i decyzji klasyfikacyjnej) w roku poprzednim, natomiast w obowiązującym uproszczonym planie urządzania lasu grunt jest leśny, na mapie glebowo-rolniczej też leśny LsA.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX