Czy starosta może kontrolować prowadzoną gospodarkę leśną na gruncie, którym zarządzają Lasy Państwowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przewidując dalsze konsekwencje, w następstwie gdy starosta wyda decyzję o przekazaniu praw i obowiązków związanych z prowadzeniem uprawy leśnej dla Skarbu Państwa – Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo, jak ma się ustawa o lasach, tzn. czy przepisy ustawy o lasach dopuszczają, żeby analogicznie jak dla sytuacji, kiedy właścicielem lasu byłaby osoba fizyczna, procedować w postępowaniu w sprawie wydania decyzji określającej zadania z zakresu gospodarki leśnej dla lasu, który jest obecnie własnością Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych Nadleśnictwo, wydawanej na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o lasach w oparciu o inwentaryzację stanu lasu dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa?

To właśnie na podstawie tej decyzji właściciel lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa prowadzi gospodarkę leśną w tym lesie. Dla poprzedniego właściciela (zbywcy) wydana została taka decyzja. Nowy właściciel, gdyby był osobą fizyczną, również by taką decyzję otrzymał.

Jednak wątpliwości budzi, czy organ ma podstawę wydać taką decyzję nowemu nabywcy (Skarb Państwa – GLLP Nadleśnictwo)?

Jaki z tego należy wyciągnąć wniosek?

Zasadniczym problemem jest też ustalenie, jak starosta ma kontrolować, czy ten nowy nabywca - Skarb Państwa - Nadleśnictwo prowadzi uprawę leśną i na podstawie czego, czy w ogóle ma prawo prowadzić nadzór nad obecnym lasem, który należy do Skarbu Państwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX