Czy starosta może dokonać zmiany lasu na użytek rolny w przypadku, gdy poprzedni właściciele lasu pobierali ekwiwalent za wyłączenie gruntu z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Grunt rolny został zalesiony w 2003 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia - dalej u.p.g.r.z. W 2006 r. zalesiony grunt rolny został przekwalifikowany na las. Do końca 2015 r. kolejni jego właściciele pobierali ekwiwalent za wyłączenie gruntu z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej. Z końcem 2015 r. przedmiotowy las sprzedano osobie, która z uwagi na pobieraną emeryturę nie nabyła prawa do ekwiwalentu za wyłączenie gruntu z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej. Obecnie, właściciel lasu wystąpił do starosty z wnioskiem o wydanie decyzji zezwalającej na zmianę części lasu na użytek rolny na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach - dalej u.l. z uwagi na planowane zlokalizowanie tam szamba i zbiornika gazu płynnego dla pobliskiego budynku mieszkalnego.

Czy zakładając, że wnioskodawca wykaże "szczególnie uzasadnioną potrzebę", starosta może dokonać zmiany lasu na użytek rolny, skoro zmiana ta dotyczy lasu, który powstał w wyniku zalesienia gruntu rolnego na podstawie u.p.g.r.z. i w latach 2003-2015 był wypłacany ekwiwalent za wyłączenie tego gruntu z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX