Czy starosta może dokonać drugiej rejestracji łodzi, która służy do uprawiania sportu i rekreacji oraz do amatorskiego połowu ryb?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 lipca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2015 r.

PYTANIE

Czy starosta może dokonać drugiej rejestracji łodzi, która służy do uprawiania sportu i rekreacji oraz do amatorskiego połowu ryb?

Łódź ma silnik o mocy 51,5 kW (przekracza kryterium 20 kW) i jest zarejestrowana w PZMiNW na podstawie art. 20 ust. 4a ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej – dalej u.ż.ś. - oraz oznaczona nadanymi numerami rejestracyjnymi. "Pl 03...".

Czy starosta, na wniosek właściciela łodzi, może dokonać drugiej rejestracji tej łodzi jako służącej do amatorskiego połowu ryb? Jeśli tak, to czy właściciel łodzi ma obowiązek umieszczania nadanego przez starostę drugiego numeru rejestracyjnego na płaszczyznach obu burt? Jeśli nie ma obowiązku zamieszczenia przez właściciela łodzi numeru nadanego przez starostę na burtach statku jako drugiego numeru rejestracyjnego, to jaką starosta ma podstawę prawną do zwolnienia właściciela łodzi od oznaczenia łodzi tymi numerami?

Jeśli starosta na wniosek właściciela łodzi nie może jej zarejestrować jako sprzętu służącego do amatorskiego połowu ryb, ze względu na przekroczenie maksymalnej mocy silnika (powyżej 20 kW), to jaką ma podstawę prawną do wydania decyzji odmawiającej rejestracji?

Jeśli starosta odmówi właścicielowi łodzi rejestracji, to czy właściciel łodzi będzie mógł z niej dokonywać połowu ryb ze względu na fakt, że jest już ona zarejestrowana na podstawie przepisów o żegludze śródlądowej? Jak interpretować zapis u.ż.ś. "używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX