Czy starosta mając wiedzę o przyczynach obumarcia drzew, tj. w wyniku awarii rurociągu winien z urzędu wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina wystąpiła do starostwa o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew z terenu nieruchomości gminnej (rowy) z powodu ich obumarcia. Podczas oględzin ustalono, że przyczyną takiego stanu była awaria rurociągu (wyciek do rowów melioracyjnych wód z podziemnych rurociągów stanowiących własność lokalnego przedsiębiorstwa). Starosta wydał gminie decyzję zezwalającą na usunięcie drzew oraz nie naliczył opłat administracyjnych za ich usunięcie powołując się na art. 86 ust. 1 pkt 10 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p. Jednocześnie zobowiązał gminę do wykonania nasadzeń zastępczych w myśl art. 83c ust. 3 u.o.p.

Czy starosta mając wiedzę o przyczynach obumarcia drzew, tj. w wyniku awarii rurociągu winien z urzędu wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 1 u.o.p.?

Czy awaria rurociągu podziemnego i jego skutki jest dostateczną przesłanką do naliczenia właścicielowi urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew, skoro zniszczenie nie było zamierzone, ale było skutkiem przyczyn niezależnych – awarii, czyli sytuacji nadzwyczajnej?

Czy w takim wypadku wyczerpuje to znamiona,,zniszczenia’’ w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie przyrody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX