Czy starosta mając na uwadze art. 138 pr.geol. powinien wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ustalającej prawidłową wysokość należnej opłaty eksploatacyjnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 13 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 04.08.2021 r. do starosty wpłynęła informacja dotycząca opłaty za wydobytą kopalinę z wyłączeniem węglowodorów za I półrocze 2021 r., kopie dowodów wpłat dokonanych na rachunki bankowe NFOŚiGW i gminy. Analiza przedłożonej informacji o ilości wydobytej kopaliny oraz terminu dokonania wpłat opłat eksploatacyjnych wykazała, że przedsiębiorca prawidłowo ustalił wysokość należnej opłaty eksploatacyjnej, ale dokonał przelewu bankowego w dniu 03.08.2021 r., czyli po ustawowym terminie, który upłynął w dniu 02.08.2021 (art. 137 ust. 5 ustawy z 9.06.2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2021 r. poz. 1420) - dalej pr.geol.).

Czy starosta mając na uwadze art. 138 pr.geol. powinien wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ustalającej prawidłową wysokość należnej opłaty eksploatacyjnej?

Jak powinna wyglądać taka decyzja?

Czy organ ma wyliczyć wysokość odsetek czy wskazać, że przedsiębiorca sam powinien ustalić wysokość odsetek i dokonać wpłat w terminie 14 dnia od dnia, kiedy decyzja stanie się ostateczna?

Czy wysokość odsetek należy obliczać od wyliczonej wysokości opłaty eksploatacyjnej czy oddzielnie od wysokości opłaty przypadającej NFOŚiGW oraz gminie?

Czy organ koncesyjny może odstąpić od wydania decyzji z art. 138 pr.geol., skoro wysokość należnych odsetek (0,81 zł i 1,22 zł odpowiednio dla NFOŚiGW i gminy) są wielokrotnie niższe niż koszty korespondencji, którą organ musi wysłać do przedsiębiorcy?

Jeśli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX