Czy starosta ma korzystać ze współczynnika prognozowanego średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjętego w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domu pomocy społecznej o zasięgu powiatowym - ustala starosta i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku. Ogłoszenie stanowi podstawę do ustalenia odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej od następnego miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym zostało opublikowane.

Przez średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej należy rozumieć kwotę rocznych kosztów działalności domu wynikającą z utrzymania mieszkańców, o których mowa w art. 55 ust. 1, z roku poprzedniego, bez kosztów inwestycyjnych i wydatków na remonty, powiększoną o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy, podzieloną przez liczbę miejsc, ustaloną jako sumę rzeczywistej liczby mieszkańców w poszczególnych miesiącach roku poprzedniego, w domu.

Czy jest prawnie dopuszczona sytuacja, w której starosta ustala średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w dps przyjmując prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem jeszcze przed przyjęciem ustawy budżetowej, ale na podstawie jej projektu?

Są tu dwie możliwe sytuacje:

1) do obliczenia średniego kosztu utrzymania w DPS przyjęty prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem z projektu ustawy budżetowej pozostał taki sam jak później przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy.

Czy skoro wskaźnik się nie różni z projektu od faktycznie później przyjętego w ustawie budżetowej, to ta sytuacja jest prawnie dopuszczona?

2) do obliczenia średniego kosztu utrzymania w dps przyjęty prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem z projektu ustawy budżetowej jest inny jak ten później przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy.

Należy wówczas zmienić uchwałę?

Czy sytuacje wyżej opisane będą prawnie dopuszczone i zgodne z przepisami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX