Czy starając się o nowe zezwolenie przedsiębiorca powinien przedłożyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca w 2011 r. (na podstawie starej ustawy o odpadach) uzyskał zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów budowlanych w procesie R14 (kruszenie). Decyzja ta nie określała masy odpadów dopuszczonych do przetwarzania, mocy przerobowych instalacji, ani rodzajów i ilości odpadów wytwarzanych w wyniku przetwarzania (nie było takiego wymogu). Decyzja wygasła 23 stycznia 2016 r. na mocy art. 232 ust. 2 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) – dalej u.o.

Czy starając się o nowe zezwolenie przedsiębiorca powinien przedłożyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (nie posiada w tej chwili takiej)?

W chwili uzyskiwania decyzji (w 2011 r.) na zbieranie i przetwarzanie odpadów przedsięwzięcie polegające na przetwarzaniu odpadów jako "instalacje związane z odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów" znajdowało się w katalogu przedsięwzięć wymagających decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach tj. § 3 ust 1 pkt 80 rozporządzenia Rady Ministrów z 9.11.2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2016 r. poz. 71). Przedsiębiorca stara się o zezwolenie na przetwarzanie (w procesie R12 i R5) i zbieranie tych samych rodzajów odpadów, wskazuje zgodnie z wymaganiami masy odpadów przewidziane do przetwarzania i magazynowania (w danej chwili i roku) oraz rodzaje i ilości odpadów przewidzianych do wytworzenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX