Czy stanowisko Ministra Zdrowia dotyczące niepotrącania wynagrodzenia za czas odpoczynku po dyżurze odnosi się także do dyżurów wykonywanych poza specjalizacją?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 7 sierpnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kwiatkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2019 r.

PYTANIE

Czy "zejście po dyżurze medycznym" pełnionym przez lekarza rezydenta w celu zapewnienia 11-godzinnego odpoczynku powinno być płatne przez szpital w wymiarze dniówki, tj. 7 godzin 35 minut?

Czy godziny dyżuru medycznego lekarza rezydenta mogą dopełnić czas pracy lekarza do obowiązującej go przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w sytuacji, gdy wskutek "zejścia po dyżurze" lekarz rezydent nie jest w stanie wypracować pełnego wymiaru czasu pracy?

Jeżeli tak, to jakie wówczas za czas dyżuru, który uzupełnia czas pracy lekarza do obowiązującej go tygodniowej normy czasu pracy, należy się wynagrodzenie?

Czy stanowisko Ministra Zdrowia dotyczące niepotrącania wynagrodzenia za czas ewentualnego odpoczynku po dyżurze lekarza rezydenta odnosi się tylko do dyżurów i zejścia po dyżurze wykonywanych w ramach specjalizacji, czy dotyczy również dyżurów "pozaspecjalizacyjnych" i zejść po takim dyżurze, które to (zejścia po dyżurach pozaspecjalizacyjnych) powodują niewypracowanie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX