Czy stanowi korektę cen transferowych korekta rentowności „in plus”, która wynika z umowy ale nie ma na celu dostosowania cen transferowych do poziomu rynkowego, lecz ma na celu rozliczenie ustalonego w umowie poziomu rentowności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy stanowi korektę cen transferowych korekta rentowności "in plus", która wynika z umowy ale nie ma na celu dostosowania cen transferowych do poziomu rynkowego (ceny jednostkowe produktu w ciągu roku były na poziomie rynkowym), lecz ma na celu rozliczenie ustalonego w umowie poziomu rentowności (stałej marży procentowej w wysokości 2,5% EBIT)?

Podatnik w ciągu 2021 r. sprzedawał do podmiotu powiązanego (kupującego) towar, w celu pakowania i dalszej odsprzedaży, po cenie jednostkowej za tonę, ustalonej na poziomie rynkowym, zgodnie z analizą porównawczą na podstawie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej (metoda PCN). Kupujący sprzedaje produkty objęte umową we własnym imieniu i na własny rachunek. Ponadto w umowie strony ustaliły, że kupujący powinien uzyskać przewidywaną rentowność transakcji w wysokości 2,5% - mechanizm stałej marży procentowej w wysokości 2,5% EBIT. Sposób kalkulacji wyrównania rentowności jest ustalany niezależnie od cen nabywanych towarów oraz świadczonych usług i nie jest powiązany z żadną konkretną transakcją. A odchylenia od uzyskanej marży od ustalonej w umowie są rozliczane między stronami notą księgową. W związku z tym, że kupujący uzyskał na transakcji wyższą rentowność niż 2,5%, jest zobowiązany do przekazania różnicy Podatnikowi na podstawie noty księgowej. Ponadto w kontekście art. 11e CIT:

a) w przedmiotowej transakcji kontrolowanej, w trakcie roku podatkowego ustalone zostały ceny jednostkowe za tonę towaru takie, które ustaliłyby podmioty niepowiązane

b) nie nastąpiła zmiana istotnych okoliczności, która wpłynęłaby na zachowanie rynkowego poziomu ustalonych cen jednostkowych produktu.

Pomimo wielu zmiennych w ciągu roku, cena jednostkowa za 1 tonę sprzedawanego towaru była rynkowa.

W związku z powyższym, czy taka korekta rentowności, udokumentowana notą księgową stanowi korektę cen transferowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX