Czy sprzedaż nadwyżek stanowi obrót energią w rozumieniu prawa energetycznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Chruszcz Adrian
Odpowiedzi udzielono: 3 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Stan faktyczny: przedsiębiorca zainstalował instalację fotowoltaiczną o mocy mniejszej niż 50 kW (mikroinstalację). Energia pozyskana z mikroinstalacja konsumowana jest na własne potrzeby przedsiębiorcy (na częściowe pokrycie zapotrzebowania na energię urządzeń/pomieszczeń za pomocą których prowadzi swoją działalność gospodarczą). Przedsiębiorca zakłada, że mogą powstać nadwyżki energii z tej instalacji i chciałby je sprzedać. Zaproponowano mu zawarcie umowy o świadczenie usługi bilansowania handlowego.

Czy w przypadku zawarcia umowy o świadczenie usługi bilansowania handlowego (sprzedaży tych nadwyżek)

1) stanowi to o tym, że przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (w rozumieniu ustawy z 20.02.2015 r. o odnawialnych źródłach energii - dalej u.o.ź.e.)?

2) pozbawia przedsiębiorcę statusu prosumenta zgodnie z u.o.ź.e. (w przypadku mikroinstalacji)? Czy wówczas przedsiębiorca jest tylko wytwórcą energii?

3) czy sprzedaż nadwyżek stanowi obrót energią w rozumieniu prawa energetycznego? Czy sprzedaż energii w takim przypadku mieści się w pojęciu wytwórcy energii, a zatem jej sprzedaż nie stanowi obrotu energią? Jednocześnie czy w przypadku zwiększenia mocy instalacji fotowoltaicznej – zastąpienia jej małą instalacją w rozumieniu u.o.ź.e.

4) stanowi to o tym, że przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (w rozumieniu u.o.ź.e.)? A co za tym idzie ta działalność jest działalnością regulowaną, konieczny wpis do rejestru prowadzonego przez URE etc.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX